۱۰ آبان ۱۳۸۸

آنک سیزدهم آبان

دعوت موسوی و کروبی

راه سبز؛ یک مسیر عقلانی

مهندس میرحسین موسوی در بیاینه شماره 14 خود که صبح دیروز منتشر شد ضمن اشاره به وقایعی که در روز 13 آبان اتفاق افتاده است، نوشت: "آنک سیزدهم آبان، این سبزترین روز سال دوباره از راه می‌رسد. آیا امروز قابل‌تصور است که حرکت مردم بر اثر بازداشته شدن همراهی از همراهی خاموش شود؟ اگر اینگونه باشد دستاوردهای چهل و پنج سال تاریخ معاصر خود را از دست داده‌ایم، و اگر چنین نباشد این نشانه‌ای از ریشه‌های انقلابی ماست. ما به اتکای این ریشه‌هاست که سبز شده‌ایم، ریشه‌هایی که اگر از آنها دور شویم به همان چیزی تنزل خواهیم کرد که مخالفان مردم آرزو می‌کنند. به این خاطر است که جا دارد با هر تلاش افراطی در این جهت برخوردی احتیاط‌آمیز داشته باشیم."

موسوی در ادامه این بیانیه از انتظار جامعه برای رسیدن به پیروزی سخن می گوید و اشاره می کند: "این روزها هر نگاهی که به نگاهی می‌افتد از پیروزی می‌پرسد. کی به آن می‌رسیم؟ چه چیز ما را به آن می‌رساند؟ کدام قدم و اقدام آن را به پیش می‌اندازد؟ و چه چیز آن را کمال می‌بخشد؟ تمامی وجود ما دعا و سوال است و وعده خداوند که فرمود هر آنچه مسئلت کنیم مقداری از آن را اجابت خواهد کرد. و آتاکم من کل ما سالتموه. (و از هرآنچه از او خواستید به شما داد). همین که خواسته‌ای در جامعه متولد می‌شود دیگر هیچ کس قادر نیست از برآورده شدن آن ممانعت کند و دولت‌ها تنها می‌توانند بر مقادیری چون زمان و میزان و شکل تحقق آن تاثیر بگذارند." و سئوال می کند: "آیا ما هم می‌توانیم بر این مقادیر اثر داشته باشیم؟" و خود در جواب می گوید "آری".

وی بار دیگر به تببین نظریه پیشنهادی اش که "راه سبز امید" است می پردازد و می گوید: "راه سبز ما یک مسیر عقلانی است و این یک بشارت است، زیرا نشان می‌دهد که ما تا انتها بر سر خواسته‌های خود مستحکم خواهیم ایستاد. اگر دچار تندروی و رفتارهای افراطی بودیم شک نکنید که با دستانی خالی از نیمۀ راه باز می‌گشتیم، زیرا افراط راه را برای تفریط باز می‌کند."

در ادامه این نامزد معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری به نقد عملکرد دولت در مذاکرات اخیر هسته ای می پردازد و می نویسد: "دولتمردان نه مشکلات جهان را حل کردند و نه بر حقوق تردیدناپذیر ملت خود تاکید نمودند، که با گشاده‌دستی از این حقوق عقب نشستند. آنها نشان دادند که حتی در تسلیم شدن و کرنش کردن افراط‌ گرند. حتی اگر با تلاش دلسوزان از واگذاری دستاوردهای کشور در زمینه انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای جلوگیری شود از عواقب افراط و تفریط‌های دولتمردان ایمن نشده‌ایم، زیرا رفتارهای آنان زمینه را برای اجماع بین المللی جهت اعمال تحریم‌ها و فشارهای بیشتر به ملت ما فراهم کرده است" و نتیجه گیری می کند: "چیزی که ما می‌توانیم از این ماجرا بیاموزیم آن است که خود دچار افراط نشویم. دیر یا زود ـ بلکه به امید خدا بسیار زود ـ مخالفان مردم صحنه را ترک می‌کنند."

موسوی در ادامه بیانیه اش به تشریح دیدگاههای خود در خصوص رعایت قانون اساسی و لزوم پرهیز از تندروی می پردازد و در پایان با اشاره به 13 آبان می نویسد: "سیزدهم آبان میعادی است تا از نو به یاد آوریم که در میان ما مردم رهبرانند. این روز عزیز را به ملت ایران تبریک می‌گویم و برای گروهی از آفرینندگان این مناسبت که اینک در بندند و دیگر اسیران نهضت سبز از خداوند آزادی، شکیبایی و پاداشی متناسب با نیت‌های بلندشان آرزو می‌کنم."


دعوت به راهپیمایی سکوت

مهدی کروبی نیز روز گذشته اعلام کرد که در 13 آبان از دانشگاه امیرکبیر به سمت سفارت سابق ایالات متحده راهپیمایی سکوت خواهد کرد.

براساس خبری که سایت میزان نیوز منتشر کرده است کروبی در بیانیه ای که در روزهای آینده منتشر خواهد کرد، ضمن دعوت از مردم از آنها خواهد خواست تا "برای پرهیز از تشنج و جلوگیری از سوء استفاده نهادهای حکومتی در سکوت راهپیمایی نمایند".

کروبی پیش از این نیز در پیام تصویری اش از مردم دعوت کرده بود تا در مراسم عمومی مانند راهپیمایی 22 بهمن، عزاداری های ماه محرم و گردهمایی ها به صورت جدی حضور داشته باشند و حضور خود را نشان دهند.

درهفته گذشته مجمع روحانیون مبارز که ریاست شورای مرکزی آن را سیدمحمد خاتمی بر عهده دارد نیز در بیانیه ای از مردم دعوت کرد تا در مراسم 13 آبان بصورت گسترده و مسالمت آمیز حضور یابند.این مجمع ضمن تاکید بر آزادی‌های مصرح در قانون اساسی همچون آزادی بیان و آزادی اجتماعات "از همه مردم شریف ایران که همواره از خود رفتار مدنی نشان داده اند" خواسته است که "در این موقعیت حساس حتی اگر مورد خشونت خشونت گران قرار گیرند خویشتن داری را از دست ندهند."

شورای هماهنگی جبهه اصلاحات هم با صدور بیانیه ای ضمن اعتراض به صدور احکام متعدد زندان برای اصلاح طلبان در بند و همچنین برخوردها و هتک حرمت های صورت گرفته نسبت به مهدی کروبی و علیرضا بهشتی در نمایشگاه مطبوعات در آستانه 13 آبان از مردم دعوت کرد تا این روز را که آفرینندگانش در سال 58 امروز پشت میله های زندان گرفتار هستند، گرامی بدارند.

روز

در راه پيمايی های ۱۳ آبان شرکت می کنيم!

اينک که مراسم سيزده آبان در پيش است، امضا کنندگان زير، همراه و همگام با اکثريت مردم ايران، برای بازيابی حقوق پايمال شده و برقراری نظام مردم سالار مبتنی بر حقوق بشر و آزاديهای بنيادين و حکومت قانون، حضور و مشارکت خود را در برگزاری مراسم مسالمت آميز و آرام روز سيزدهم آبان اعلام داشته و انتظار دارند هشدارهای مسالمت آميز و پی در پی مردم، نفی کنندگان راه آزادی و پيروان روشهای خشونت وستيزگری را به راه مردم و ملت باز گرداند و با ارزشهای انسانی جهان شمول که فرايند سده ها تلاش و کوشش جوامع بشری بوده همسو سازد. ما اميدواريم که خودکامگی داخلی و دشمنی ورزی خارجی به بوته تاريخ سپرده شود و با قصد و نيت آشتی جويانه و سازنده بر آن شويم تا تمام نارسايی ها و نابسامانی های داخلی را پايان داده و با اتخاذ سياست خارجی مدبرانه و تنش زدا، در مقام حل مسالمت آميز دشواری های موجود برآييم تا بدين ترتيب اقدامات بازدارنده ای که تا کنون مانع تحقق منافع اساسی کشور و استفاده از فرصت های پيش آمده گرديده است پايان يابند.

جبهه ملی ايران، حزب ملت ايران، نهضت آزادی ايران، شورای فعالان ملی مذهبی، همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر

در جشن مقاومت عليه استبداد و استکبار داخلی شرکت می‌کنيم

دانشجويان به عنوان فرزندان برومند اين آب و خاک همواره در خط مقدم مطالبه حقوق و آرمان‌های دموکراتيک و ضد ظلم و انحصار ملت ايران قرار داشته‌اند و در اين راه هيچگاه از مبارزه با استبداد و برآوردن فرياد آزادی‌خواهی جامعه خود غافل نبوده‌اند؛ سيزدهم آبان‌ماه نيز يکی از فصل‌های عمده اين کوشش تاريخی است.
بی‌شک دانشجويان و دانش‌آموختگان ايرانی امروز نيز که ميهن و منافع ملی يکبار ديگر از پس يکصد سال دموکراسی‌خواهی، گرفتار حاکمانی بی‌کفايت، مستبد و تاييدگر جنايت شده است، به تاسی از ملت آگاه و تاريخ‌ساز خود در اين روز فرياد آزادی‌خواهی اين مردم ستم‌ديده را بر سر حاکمان خودشيفته‌ای که استبداد و استکبار را يکجا در حکومت خويش دارند، بلند خواهند کرد.

اعضای سازمان دانش آموختگان ايران (ادوارتحکيم وحدت) ضمن اعلام حضور خويش در جشن مقاومت عليه استبداد و استکبار داخلی به دولت کودتايی و حاميان کوچک و بزرگ‌اش توصيه می‌کند که به جای تهديد، ارعاب و پريشان‌گويی با ديدگانی گشاده نمايش اراده ملتی مظلوم که نمی‌خواهد از حق و رای خويش بگذرد را تماشا کرده و سر تعظيم فرود آورند.

روابط عمومی سازمان دانش آموختگان ايران (ادوار تحکيم وحدت)

هیچ نظری موجود نیست: