۲۸ تیر ۱۳۸۸

برگزاری رفراندوم

خاتمی: همه‌پرسی از مردم تنها راه حل است

آقای خاتمی در دیدار خاتمی با خانواده بازداشت شدگان گفته است: "توصیه های آقای هاشمی حداقل هایی است که می تواند فضای عمومی را تلطیف کرده و اعتماد از دست رفته را برگرداند و من در اینجا نکته ای را اضافه می کنم و به صراحت می گویم راه برون رفت از بحران فعلی، اتکا به آرای مردم و برگزاری رفراندوم قانونی است."
وی پیشنهاد داده این رفراندوم را باید نهادهای بی طرف "نظیر مجمع تشخیص مصلحت نظام" برگزار کنند و گفته است: "باید از مردم پرسید آیا وضعیت پیش آمده مطلوب استو از آن راضی هستند؟ اگر اکثریت مردم این وضع را قبول داشته باشند، ما هم تسلیم هستیم."
در همین حال مجمع روحانیون مبارز هم با صدور پنجمین بیانیه خود پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران، بر راه حلی مشابه تاکید کرد و این راه حل را بر اساس "نص صریح قانون اساسی" دانست.

این تشکل سیاسی در بیانیه خود با انتقاد از حملاتی که در جریان انتخابات علیه علی اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام صورت گرفت، توصیه کرده پیشنهادهای آقای هاشمی عملی شود.

مجمع روحانیون مبارز تاکید کرده که "اعتماد حداقل میلیون‌ها انسان نسبت به روندانتخابات سلب شده است" و خواستار آن شده که "به جای اصرار برروش‌های ناکارآمد که تاکنون نتیجه‌ای جز سلب اعتماد بیشتر نداشته است، دریک همه‌پرسی که عموم ملت ایران بتوانند آزادانه در آن شرکت کنند، نسبت به آنچه اتفاق افتاده است، نظرخواهی شود."

این تشکل سیاسی خواستار آن شده که همه پرسی "زیر نظر نهادو مرجعی بی‌طرف و مورد اعتماد مردم" صورت گیرد.

BBC

۱ نظر:

Winston گفت...

شیخ خندان خاتمی پیشنهاد برگزاری همه پرسی در مورد دولت احمدی نژاد رو مطرح کرده. مبادا به چاه و تله این عده کم عقل بیافتیم که اسهال طلبان هم خواستار بقای رژیم تمامآ نامشروع خویش هستند. همه پرسی در صورت برگزاری باید در مورد ادامه حیات حکومت جهل و جنایت اسلامی باشه و نه صرفا در مورد بخش کوچکی از ان به سرپرستی تیر خلاص زن احمدی نژاد. اینجاست که ما طرفداران تغییر کلی رژیم در ایران با این اسهال طلبان حزب بادی تفاوت ژرفی داریم. اجازه ندهیم با هزینه کردن جوانهای ایران به عمر حکومت ترور و جهل خود ادامه دهند. و اگر رفراندومی هم قرار هست انجام شود باید در مورد تغییر این رژیم جانی و ضد ایرانی باشد